Włochy – informacje praktyczne

Najważniejsze telefony alarmowe:

Ogólny telefon alarmowy 112

Karabinierzy (Carabinieri) 112

Policja (Polizia) 113

Pogotowie Ratunkowe (Pronto Soccorso) 118

Straż Pożarna (Vigili del Fuoco) 115

Pomoc Drogowa (Soccorso Stradale) 116

Dokumenty podróżne

Polacy planujący podróż do Włoch, w ramach umów Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób. Dlatego jedynym dokumentem potrzebnym do podróżowania po Włoszech, jeśli planujesz pozostać  tu do 90 dni,  jest dowód osobisty lub paszport. Również jedynie te dokumenty są wymagane przy wjeździe do Watykanu i San Marino ? odrębnych krajów, ale leżących w otoczeniu Włoch.

Przewóz zwierząt domowych

Od 1 października 2004r. zwierzęta towarzyszące właścicielom na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać paszporty wydawane przez lecznice weterynaryjne (ich spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej). Zwierzaki muszą mieć elektroniczny chip, którego umiejscowienie i numer są zanotowane w paszporcie. Te same zasady obowiązują przy wjeździe do Watykanu i San Marino.

Ubezpieczenie i publiczna służba zdrowia

Polacy przebywający we Włoszech mający prawo do korzystania z opieki służby zdrowia w Polsce, posiadają i tutaj prawo do korzystania z tutejszej publicznej służby zdrowia.  Przed wyjazdem do Włoch należy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ? dokument ten wydawany jest od ręki.

Publiczna służba zdrowia we Włoszech nazywa się SSN czyli Servizio Sanitario Nazionale. Listę placówek SSN można otrzymać w urzędach ds. opieki zdrowotnej ASL czyli Azienda Sanitaria Locale. W niektórych miejscowościach znajdują się dodatkowo ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio di guardia turistica, Servizio di guardia medica estiva).

Opłaty za leczenie szpitalne nie są pobierane, opłaty za pronto soccorso czyli pogotowie wynoszą 40eur i są pobierane w momencie kiedy interwencja nie dotyczyła sytuacji zagrożenia życia pacjenta.

Dokumentami warunkującymi zwrot kosztów leczenia są oryginały rachunków, dowody zapłaty i metki z ceną z opakowań lekarstw.

Wybór czasu podróży

W podróż do Włoch można się wybrać przez cały rok, a ciepłe miesiące na północy to właściwie okres od maja do września. Jeśli jednak ktoś nie lubi tłumu turystów, powinien unikać wyjazdu w szczycie sezonu, który w regionach nadmorskich przypada na sierpień, a zwłaszcza okolice święta Ferragosto (15 VIII). Jest to zazwyczaj hotelowy ?szczyt sezonu?, kiedy ceny noclegów osiągają swoją najwyższą stawkę, często ulegając podwojeniu, a nawet potrojeniu. W tym okresie na wakacje przeważnie wyjeżdżają Włosi i duże miasta, jak na przykład Rzym, pustoszeją. Pozostają w nich przede wszystkim turyści i poza ścisłym centrum dużo sklepów i restauracji jest zamykanych. Panuje wtedy dziwny klimat opustoszenia. Położone nad wodą kurorty ożywają latem, zimą wiele z nich jest wymarłe. Sporo hoteli i kempingów otwartych jest od połowy maja do końca września/połowy października. Dokładnie odwrotnie jest ze stacjami narciarskimi.

Niezłym rozwiązaniem jest wyjazd na początku czerwca lub z końcem września, nie spotkamy wtedy tłumów, a pogoda nadaje się do plażowania. Z drugiej strony wybór typowo letnich miesięcy ma swój nieodparty urok, odbywa się wtedy dużo różnych ciekawych imprez i festiwali.

Autostrady

Autostrady włoskie są płatne, jedynym odcinkiem bezpłatnym jest południowa część autostrady A3. Ostatnia bramka znajduje się przed Salerno co oznacza, że dalszą drogę przez część Kampanii, Bazylikatę i Kalabrię pokonuje się już bezpłatnie. Należność uiszcza się gotówką lub kartą na bramkach przy zjazdach z autostrad. Nie ma obowiązku wykupywania winiet. Informacje o kosztach przejazdu są dostępne na stronie http://www.autostrade.it/autostrade-gis/percorso.do .

Maksymalna dopuszczana prędkość na autostradach wynosi 130 km/h choć na niektórych autostradach trzypasmowych  limit prędkości został zwiększony do 150 km/h. Trzeba uważać na prędkość nie tylko w miejscach oznaczonych kontroli policyjne (niebieskie budki przy drodze) ale i na całościach odcinkach aitostrad: we Włoszech mają system  elektronicznego tutora  czyli systemu wykrywającego średnią prędkość na określonych odcinkach drogi.

Godziny otwarć sklepów, urzędów i instytucji

Wybierając się do Włoch należy pamiętać, że w godzinach wczesno-popołudniowych prawie wszystko jest zamknięte na czas sjesty. Zwykle sjesta trwa od około godziny 13.00 (13.30) do około 15.30 (16.00). Otwarte są wyłącznie te miejsca gdzie wyraźnie jest napisane ?orario continuato?.

Pamiętać również należy, że poza miejscami top turystycznymi  wszystkie restauracje i trattorie są otwarte tylko do godziny 14:30 – 15:00 po czym są zamykane aż do godziny ok. 19:00 na porę kolacji. Pizzerie otwierane są zwykle tylko wieczorem po godzinie 19:00 chyba, że zakomunikowane jest ?aperto a pranzo? czyli otwarte w porze obiadowej.

Dni świąteczne

We Włoszech dni świąteczne wolne od pracy to:

1 stycznia Nowy Rok czyli Capodanno,

6 stycznia Trzech Króli, we Włoszech Epifania,

Wielkanoc czyli Pasqua,

1 maja Święto Pracy czyli Festa del Lavoro,

2 czerwca Święto Republiki Włoskiej czyli Festa della Repubblica italiana,

15 sierpnia ( i generalnie w dniach w okolicy 15 sierpnia) Wniebowstąpienie, we Włoszech Ferragosto

1 listopada Wszystkich Świętych czyli Festa Ognissanti,

8 grudnia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny czyli Immacolata Concezione

25? 26 grudnia Boże Narodzenie czyli Natale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>