Włochy – informacje ogólne

Stolica: Rzym

Obszar: 301 tyś. km kw.

Ludność: 60 mln

Waluta: euro (EUR) = 100 centów

Język: włoski ; rangę języka urzędowego posiadają także język francuski (w Dolinie Aosty), język niemiecki (w Trydencie-Górnej Adydze) oraz język słoweński (w Friuli-Wenecji Julijskiej)

Włochy położone są w basenie Morza Śródziemnego, a nazywane są  ?krajem czterech mórz? ponieważ oblane są morzami Liguryjskim, Tyrreńskim, Jońskim i Adriatyckim.

Granica Włoch prawie w całości są granicą morską –  aż 7 456 km (9 329 km to całkowita długość granic) ? a to dlatego, że państwo leży na wydłużonym półwyspie mocno wcinającym się w morze. Dzięki temu Włochy są rajem dla turystów uwielbiających relaks na plażach.

Od północy Włochy otacza wysoki łańcuch górski ? to Alpy czyli raj dla narciarzy i miłośników górskich wędrówek. Ruch turystyczny koncentruje się przede wszystkim na zachodzie w Regionie Aosty (masywy gór Mont Blanc i Matterhorn), w Dolomitach i w większych ośrodkach narciarskich (Val di Sole, Livigno i inne). Rzesze turystów wybiera też malownicze górskie jeziora: w tym najpopularniejsze Garda, Maggiore, Como.

Alpy nie są jedynymi  terenami górskimi Włoch. Niższe góry, zwane Apeninami, ciągną przez cały półwysep dodając mu uroku i malowniczości. W sumie tereny górskie zajmują aż 80% terytorium.

Niziny zajmują niewielki obszar Włoch ale za to przyciągają turystów jak magnes. Na największej nizinie ? Nizinie Padańskiej ? ulokowały się ważne miasta o znaczeniu historycznym: Mediolan, Bolonia, Padwa, Werona, Wenecja i Rawenna.

Do Włoch przynależy również szereg wysp, w tym najbardziej znane i popularne wśród turystów Sardynia z lazurowymi plażami, Sycylia z majestatyczną Etną i Capri z Lazurową Grotą.

 

Administracyjnie Włochy podzielone są na dwadzieścia regionów:

Abruzja (Abruzzo, stolica L?Aquila)

Apulia (Puglia, stolica Bari)

Basilicata (stolica Potenza)

Emilia-Romania (stolica Bolonia)

Friuli ? Wenecja Julijska (Friuli-Venezia Giulia, stolica Triest)

Kalabria (Calabria, stolica Catanzaro)

Kampania (Campania, stolica Neapol)

Lacjum (Lazio, stolica Rzym)

Liguria (stolica Genua)

Lombardia (stolica Mediolan)

Marche (stolica Ankona)

Molise (stolica Campobasso)

Piemont (Piemonte, stolica Turyn)

Sardynia (Sardegna, stolica Cagliari)

Sycylia (Sicilia, stolica Palermo)

Toskania (Toscana, stolica Florencja)

Trydent-Górna Adyga (Trentino-Alto Adige / Südtirol, stolica Trydent)

Umbria (stolica Perugia)

Valle d?Aosta (stolica Aosta)

Wenecja Euganejska (Veneto, stolica Wenecja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>